reklama
kategoria: Polityka
10 grudzień 2024

Rząd przedstawił logo i stronę polskiej prezydencji w Radzie UE, hasłem przewodnim - "Bezpieczeństwo, Europo"

zdjęcie: Rząd przedstawił logo i stronę polskiej prezydencji w Radzie UE, hasłem przewodnim -
fot. PAP
Hasłem przewodnim polskiej prezydencji w Radzie UE będzie "Bezpieczeństwo, Europo", a logiem - polska flaga wpisana w skrót "EU". W czasie pierwszego półrocza 2025 r. nasz kraj ma być organizatorem ponad 300 oficjalnych spotkań; uroczysta gala otwarcia prezydencji odbędzie się 3 stycznia w Operze Narodowej.
REKLAMA

Obok 22 nieformalnych rad z udziałem ministrów w różnych miastach w całej Polsce odbędą się też m.in. konferencje międzysektorowe poświęconemu każdemu z siedmiu wymiarów bezpieczeństwa, na którym skupi się polska prezydencja.

Program polskiej prezydencji Rada Ministrów przyjęła na wtorkowym posiedzeniu. O planach na nadchodzące pół roku na późniejszej konferencji w KPRM mówili: minister ds. UE Adam Szłapka, odpowiedzialna za przygotowanie prezydencji wiceministra w KPRM Magdalena Sobkowiak-Czarnecka oraz wiceminister w KPRM Ignacy Niemczycki.

Szłapka przekazał, że hasłem przewodnim prezydencji będzie: "Bezpieczeństwo, Europo". Jak mówił, Polska będzie chciała skupić się bezpieczeństwie w jego siedmiu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Zapowiedział, że poszczególni ministrowie będą w najbliższym czasie przedstawiać priorytety w swoich obszarach odpowiedzialności. "Skupiamy się na tym, żeby Europa mówiła o tym, co jest najważniejsze - o bezpieczeństwie Europy" - zaznaczył.

Logo polskiej prezydencji, czyli polską flagę wpisaną w skrót "EU", przedstawiła Magdalena Sobkowiak-Czarnecka. Jego autorem jest Jerzy Janiszewski, artysta, który zaprojektował też logo "Solidarności" oraz poprzednie logo polskiej prezydencji z 2011 r. "To logo pokazuje powrót Polski na drogę demokracji, siłę społeczeństwa obywatelskiego, ale też zawiera w sobie silną Polskę w Unii Europejskiej" - tłumaczyła. We wtorek ruszyła także poświęcona polskiej prezydencji strona internetowa Poland25.eu.

Sobkowiak-Czarnecka przekazała, że od stycznia do końca czerwca w Polsce odbędzie się ponad 300 oficjalnych spotkań, 22 rady nieformalne, a nasz kraj odwiedzi ponad 40 tys. gości z całej Europy. Zastrzegła, że kalendarz nie jest zamknięty, bo wciąż można składać wnioski o przyznanie danemu wydarzeniu patronatu polskiej prezydencji.

Korpus polskiej prezydencji, obejmujący wszystkich urzędników zaangażowanych w jej przygotowanie, liczy 3 tys. osób. "Podczas przygotowań wyszkoliliśmy blisko 4 tys. urzędników, zorganizowaliśmy ponad 140 szkoleń, pracę zaczyna ponad 100 oficerów łącznikowych. Będą oni opiekowali się zagranicznymi delegacjami, które przyjadą do Polski. Przez najbliższe pół roku właściwie nie będzie dnia, kiedy w Polsce nie będzie wydarzenia związanego z polską prezydencją" - wymieniła wiceministra.

Jak podkreśliła, Polska przygotowała też "bardzo bogaty program kulturalny", który zostanie zainaugurowany 3 stycznia w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Tam odbędzie się uroczysta gala otwierająca polską prezydencję.

"My jako prezydencja chcemy, żeby Unia dała jasny sygnał o tym, że musi odzyskać pozycję gospodarczą w świecie, że nie może być dalej naiwna w sprawach gospodarczych" - podkreślił wiceminister Niemczycki, który w KPRM nadzoruje m.in. Departament Ekonomiczny Unii Europejskiej. Jak wskazał, trzema kluczowymi dla polskiej prezydencji obszarami będą: polityka przemysłowa, w tym ceny energii, równe warunki konkurencji z Chinami oraz wsparcie dla sektorów energochłonnych), uproszczenie przepisów unijnych oraz pogłębienie rynku wewnętrznego.

Poinformował, że w lutym w Warszawie dojdzie do spotkania ministrów ds. konkurencyjności i ministrowie ds. handlu. Niezależnie od tego w kilku polskich miastach odbędą się "flagowe konferencje międzysektorowe" - każda z nich będzie odpowiadała jednemu z siedmiu wymiarów bezpieczeństwa, które będą przyświecać polskiej prezydencji.

I tak w styczniu w Krakowie zostanie zorganizowana konferencja poświęcona "rozwojowi po europejsku", w kwietniu w Bydgoszczy, pod egidą Ministerstwa Cyfryzacji, odbędzie się konferencja poświęcona bezpieczeństwu informacyjnemu, a w czerwcu w Gdańsku będą toczyć się rozmowy na temat bezpieczeństwa w obszarze Morza Bałtyckiego. Również w czerwcu w Rzeszowie mają odbyć się Europejskie Dni Przemysłu, gdzie poruszona ma być kwestia bezpieczeństwa gospodarczego.

Bezpieczeństwu energetycznemu poświęcona będzie - przygotowana wspólnie przez Ministerstwo Przemysłu oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska - wiosenna konferencja na Śląsku. W marcu w Warszawie ma odbyć się konferencja poświęcona bezpieczeństwu żywnościowemu, zaś w kwietniu w Krakowie - konferencja dotycząca bezpieczeństwa zdrowotnego.

Z przekazanych przez rząd informacji wynika, że w Warszawie nie zostanie zorganizowany nieformalny szczyt unijnych przywódców. Pytany o tę kwestię, Szłapka przypomniał, że jedyną osoba kompetentną do zwoływania takich spotkań jest przewodniczący Rady Europejskiej. "Z naszej perspektywy szczyt, który został zwołany na 3 lutego, jest tym miejscem, w którym będziemy bardzo mocno podnosić to, co z naszej perspektywy jest najważniejsze" - powiedział. Spotkanie ma odbyć się w Brukseli.(PAP)

sno/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Dzierżoniów
4.9°C
wschód słońca: 07:53
zachód słońca: 15:58
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Dzierżonowie

kiedy
2025-01-11 16:00
miejsce
Dzierżoniowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 19:00
miejsce
Dzierżoniowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-12 18:00
miejsce
Restauracja Rabarbar, Bielawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-31 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki,...
wstęp biletowany