22 kwiecień 2022

Już jutro Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Obchodzone od 1995 roku jest świętem wszystkich czytelników, bibliofilów i pasjonatów literatury. Ponadto to także święto tych, dzięki którym możemy czytać książki – pisarzy, wydawców i wszystkich osób, dzięki którym książka trafia w ręce czytelnika.
REKLAMA
Jego kolebką jest Katalonia, to tam pierwotnie mężczyźni w tym dniu obdarowywali kobiety czerwonymi różami, które miały symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Kobiety zaś odwdzięczały się za kwiatowy podarunek książkami.
Wybór daty – 23 kwietnia – nie był przypadkowey, ponieważ to właśnie w tym dniu zmarli jedni z największych pisarzy świata -  Miguel de Cervantes, który stworzył postać Don Kichota, twórca postaci Hamleta William Szekspir oraz piewca historii Peru Inca Garcilaso de la Vega.

Celem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich jest promocja czytelnictwa i ochrony własności. Z tej okazji na całym świecie organizowane są najróżniejsze wydarzenia – przede wszystkim spotkania z pisarzami i eventy promujące czytelnictwo.

A to ostatnie w Polsce według najnowszych statystyk wynosi 42%, co oznacza – według badania Biblioteki Narodowej, że w minionym roku 42% Polaków sięgnęło po książkę. Jest to najwyższy poziom czytelnictwa w Polsce od sześciu lat.

Pamiętając o słowach Umberto Eco, włoskiego pisarza i znawcy językowego „Kto czyta książki, żyje podwójnie” nie tylko dziś warto znaleźć kilka chwil na lekturę. Każda książka jest bowiem przygodą, która przenosi czytelnika w inny świat.

Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć wszystkim miłych lektur!
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Dzierżoniów
18.7°C
wschód słońca: 05:00
zachód słońca: 20:39
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Dzierżonowie

kiedy
2022-06-18 16:00
miejsce
Hala OSiR, Dzierżoniów, Strumykowa 1
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-24 17:00
miejsce
Dzierżoniowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-28 19:00
miejsce
Dzierżoniowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-16 18:00
miejsce
Dzierżoniowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany