reklama
4 maj 2025

Wybierajmy kosmetyki świadomie, nie ulegajmy marketingowym trendom

zdjęcie: Wybierajmy kosmetyki świadomie, nie ulegajmy marketingowym trendom / fot. PAP
fot. PAP
Wybierajmy kosmetyki świadomie, nie ulegajmy marketingowym trendom – zaapelowała ekspertka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreślając, że w dobie powszechnego dostępu do informacji decyzje zakupowe wciąż w dużym stopniu kształtowane są przez marketing, a nie rzeczywiste potrzeby skóry.
REKLAMA

W dobie powszechnego dostępu do informacji i mediów społecznościowych konsumenci coraz częściej deklarują świadome podejście do pielęgnacji skóry. Jednak – jak podkreślają eksperci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego – decyzje zakupowe wciąż w dużej mierze kształtowane są przez strategie marketingowe, które nie zawsze idą w parze z dermatologicznymi zaleceniami.

"Influencerzy beauty mają ogromny wpływ na decyzje konsumentów – badania pokazują, że użytkownicy częściej wybierają produkty polecane przez osoby, którym ufają, nawet jeśli nie mają one wykształcenia w dziedzinie kosmetologii czy dermatologii" – mówi dr n. med. Agnieszka Lubczyńska z Katedry Kosmetologii Praktycznej i Diagnostyki Skóry ŚUM. Jak dodaje, konsumenci często kierują się rekomendacjami influencerów, nie weryfikując składu ani działania kosmetyków.

Ekspertka zwraca uwagę, że media społecznościowe stały się głównym kanałem promocji, a popularność produktu nie zawsze oznacza jego skuteczność. Przykładem są reklamowane w internecie kremy rozjaśniające z niedozwolonymi substancjami, jak pochodne hydrochinonu.

Wybór kosmetyku według wieku, popularny wśród producentów, również budzi wątpliwości. Zdaniem specjalistów oznaczenia "30+", "40+" czy "50+" mają charakter marketingowy, a nie naukowy.

"Kluczowe znaczenie ma stan skóry, a nie metryka. Z tego względu bardziej uzasadnione jest stosowanie kosmetyków dostosowanych do aktualnych potrzeb skóry" – zaznaczyła dr Lubczyńska.

Podobnie wygląda kwestia kremów dziennych i nocnych. Choć ich formulacje różnią się składem – np. obecnością filtrów UV czy substancji regenerujących – stosowanie ich zamiennie, o ile nie zawierają składników fotouczulających, w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dermatologicznego.

Eksperci przyglądają się także trendom pielęgnacyjnym: od stosowania wielu warstw kosmetyków inspirowanych Azją po tzw. skinimalizm, czyli stosowaniu mniejszej liczby kosmetyków o wysokiej skuteczności. Dermatolodzy zalecają podejście zdroworozsądkowe – ograniczenie liczby produktów do niezbędnych: delikatnego środka myjącego, nawilżacza, ochrony przeciwsłonecznej i składnika aktywnego dobranego do potrzeb skóry.

Wzrost zainteresowania kosmetykami naturalnymi nie zawsze idzie w parze z ich skutecznością i bezpieczeństwem. "Naturalny" nie oznacza automatycznie "lepszy" – przypomina dr Lubczyńska. Substancje roślinne bywają niestabilne, a brak konserwantów może zwiększać ryzyko mikrobiologicznego skażenia. Co więcej, część składników naturalnych to silne alergeny, jak np. olejki eteryczne.

Ekspertka zwraca również uwagę na zjawisko greenwashingu – wprowadzania konsumentów w błąd co do rzekomej naturalności produktu. Jak wynika z badań, 68 proc. konsumentów uważa, że kosmetyki "naturalne" nie zawierają substancji syntetycznych – co nie zawsze jest zgodne z prawdą.

Specjaliści apelują o krytyczne podejście do reklam i świadomy wybór kosmetyków oparty na analizie składu i potwierdzonej skuteczności, a nie trendach czy estetyce opakowania.(PAP)

jms/ sdd/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Dzierżoniów
10.3°C
wschód słońca: 05:17
zachód słońca: 20:22
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Dzierżonowie

kiedy
2025-05-12 20:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-16 18:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury Bibliotek i...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-16 20:30
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury Bibliotek i...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-25 18:00
miejsce
Restauracja Rabarbar, Bielawa, ul....
wstęp biletowany