21 kwiecień 2022

Podziel się posiłkiem – nie tylko od święta

Grafika: UM Dzierżoniów
W okresie świątecznym często przygotowujemy więcej potraw, niż jesteśmy w stanie zjeść. Warto pamiętać, by nie wyrzucać żywności, a dobrymi produktami, których mamy w nadmiarze możemy się podzielić zostawiając je w jednej z dwóch lodówek społecznych w Dzierżoniowie.
REKLAMA
Specjalna chłodziarka stoi przy wejściu do Ośrodka Pomocy Społecznej od ul. 11 listopada już od maja, druga taka stanęła w grudniu przy parafii „Na skałkach”. Z lodówki może skorzystać każdy, kto ma taką potrzebę. Można w niej zostawiać produkty żywnościowe lub je brać, jeśli ich potrzebujemy.

Społeczna lodówka daje nie tylko szansę na wzięcie udziału w akcji pomocowej dla potrzebujących, ale też wpisanie się w ekologiczny trend „no waste” - czyli niemarnowania jedzenia.

Można w niej zostawiać takie produkty spożywcze, które sami chcielibyśmy zjeść - to najprostsza zasada do zapamiętania. W lodówce można umieszczać tylko produkty świeże, nieprzeterminowane oraz te, które minimalnie są po terminie określony jako „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły daty „należy spożyć do”.

W specjalnej chłodziarce można również zostawiać produkty suche: kasze, ryże, makarony, mąki, cukry, ciastka itd. (wszystkie muszą być w nieuszkodzonych opakowaniach), produkty w opakowaniach zamkniętych typu konserwy, słoiki, próżniowe, sery, jogurty, twarogi w oryginalnie zamkniętych opakowaniach oraz pieczywo, warzywa i owoce. Osoby, które chcą pomóc potrzebującym mogą również przekazywać wyroby własne – przetwory, ciasto, gotowe dania starannie i szczelnie zapakowane, z naklejonym opisem i datą przygotowania.

To świetna okazja, by np. po domowym przyjęciu czy świętach, przekazać nadmiar dobrego jedzenia osobom w potrzebie. Lodówka jest czynna całą dobę, każdy ma do niej swobodny i oczywiście nieodpłatny dostęp.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Dzierżoniów
19.3°C
wschód słońca: 05:00
zachód słońca: 20:39
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Dzierżonowie

kiedy
2022-06-18 16:00
miejsce
Hala OSiR, Dzierżoniów, Strumykowa 1
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-24 17:00
miejsce
Dzierżoniowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-28 19:00
miejsce
Dzierżoniowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-16 18:00
miejsce
Dzierżoniowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany