17 styczeń 2022

Mazowsze nigdy wcześniej nie widziało takich środków

fot. PAP
Jeżeli chodzi o jednostki samorządu terytorialnego, to takich środków, jak te w ramach Polskiego Ładu, Mazowsze nigdy nie widziało - przekonywał w poniedziałek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Podkreślał, że większość mieszkańców województwa skorzysta na rządowym programie.
REKLAMA

Wojewoda mazowiecki w poniedziałek wziął udział w briefingu prasowym wraz z szefową MRiPS Marleną Maląg, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów oraz szefową Krajowej Administracji Skarbowej Magdaleną Rzeczkowską i prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską.

Podczas swojego wystąpienia Radziwiłł podkreślał, że koncepcja Polskiego Ładu dobrze wpisuje się w koncepcję zmian wprowadzanych przez rząd od kilku lat. Jak tłumaczył, chodzi o zapewnianie równego dostępu do benefitów związanych z rozwojem naszej ojczyny. "Ciągle jest sporo takich ludzi, którzy nie mogą posmakować tego sukcesu, który jest udziałem Polski" - ocenił. Zdaniem Radziwiłła Polski Ład "na wszystkich poziomach" jest dobrą odpowiedzą na czekające nas wyzwania, które w dodatku nasiliły się w związku z trwającą od dłuższego czasu pandemią.

"Jeżeli chodzi o jednostki samorządu terytorialnego, to takich środków, które wiążą się z Polskim Ładem, samorząd, miasta, wsie, powiaty - a także całe województwo mazowieckie - nigdy nie oglądało. Trzeba powiedzieć, że to jest ogromne wsparcie, wsparcie w zakresie dróg, różnego rodzaju inwestycji infrastrukturalnych - wodociągi, kanalizacja, sport, edukacja. Nigdy czegoś takiego nie oglądaliśmy. Trzeba to zauważyć" - powiedział.

Jego zdaniem "przytłaczająca większość" mieszkańców Mazowsza - ci, którzy "mają się średnio albo nie najlepiej" - nie muszą obawiać się o swoje zarobki w kontekście rządowego programu. "Co więcej, ogromna większość z nich zyska - takie jest założenie Polskiego Ładu" - dodał. Podkreślił, że beneficjantami programu będą także polskie rodziny, zwłaszcza te, w których zdecydowano się na wychowanie większej liczby dzieci.

Z początkiem nowego roku weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza ten program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, a progu podatkowego - do 120 tys. zł. Jednocześnie znika ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) 9-proc. składki zdrowotnej. Zrekompensować ma to tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł brutto.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska, Karolina Kropiwiec

sno/ kkr/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Dzierżoniów
19.3°C
wschód słońca: 05:00
zachód słońca: 20:39
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Dzierżonowie

kiedy
2022-06-18 16:00
miejsce
Hala OSiR, Dzierżoniów, Strumykowa 1
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-24 17:00
miejsce
Dzierżoniowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-28 19:00
miejsce
Dzierżoniowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-16 18:00
miejsce
Dzierżoniowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany